Ha nem most vizsgázott KRESZ-ből, és nem mutatja vezetés közben az a mobilapplikáció, hogy egy adott útszakaszon éppen mi a sebességhatár, akkor mindenképpen olvassa el cikkünket, amelyben felfrissítjük tudását.
A KRESZ szabályai irányadók az utakon, ugyanakkor rendszeresen felülvizsgálják a sebességhatárokat. A legtöbb esetben - és általában helyi szinten – inkább csökkentik a sebességhatárokat, de előfordulhat az is, hogy éppenséggel növelni kell.
Ezek a változások, akár egyik napról a másikra is megtörténhetnek, még az autópályán is, amit csak érvényes autópálya-matricával használhatunk. Például az M0-ásról lekanyarodva az M2-es autópályára Vác irányába pont, hogy emelkedett a sebességhatár.
Többféle ok miatt változhatnak a sebességhatárok az ország különféle útjain. A módosítások általában helyi jellegűek, az érintett szakaszok hossza is eltérő, és vannak csak átmeneti, ideiglenes módosítások.
A változásokat inkább az üzemeltetési tapasztalatok, lakossági és önkormányzati, vagy akár rendőrségi javaslatok alapján vezetik be, kisebb arányban pedig felülvizsgálatok eredményeként.
Vegyük sorra a sebességhatárokat a leggyakoribb úttípusonként és gépjárművenként. Az alábbi sebességek a maximum haladási sebességet, vagyis a felső határt jelölik.
Fontos azonban megjegyezni, hogy egy adott úton a túl lassan közlekedő jármű is éppúgy lehet balesetveszélyes, mint a túlságosan gyorsan haladó gépjármű.
Az autópályán 130 km/óra, autóúton 110 km/óra, lakott területen kívül egyéb úton 90 km/óra, és lakott területen 50 km/óra a megengedett sebesség.
Autópályán 100 km/óra, lakott területen kívül, egyéb úton 70 km/óra, lakott területen 50 km/óra a megengedett, legnagyobb sebesség.
Az autópályán 80 km/óra, lakott területen kívül egyéb úton 70 km/óra, lakott területen 50 km/óra a megengedett, legnagyobb sebesség.