A díjköteles útszakaszokat kizárólag érvényes úthasználati jogosultság birtokában lehet igénybe venni, azaz még a felhajtás előtt meg kell vásárolnunk az e-matricát. Amennyiben tévedésből hajtottunk fel a díjköteles úthálózatra, a felhajtástól számítva maximum 60 perc áll rendelkezésünkre, hogy megvásároljuk az úthasználati jogosultságunkat. Fontos, hogy 60 percen túl megváltott e-matrica nem jelent visszamenőleges úthasználati jogosultságot!
A jogosulatlan úthasználat miatt kiszabott pótdíjak a fizetési felszólítást követően kiválthatóak az éves országos matrica megvásárlásával. Az úthasználók az új rendelkezések hatályba lépésétől dönthetnek úgy, hogy a pótdíjfizetés helyett alapáron, utólag megvásárolják az éves országos matricát. Ezt a pótdíjfizetési felszólítás kézbesítésének napjától számított 75 napon belül kell kérvényezni írásban vagy személyesen a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt-nél. A kérelem benyújtásához szükség van a gépjárműre megváltott országos matrica vásárlásakor kapott nyugtázó értesítésre vagy az ellenőrző szelvény vevőpéldányának másolatára.
Figyelem! A jóváírás nem automatikus, a NÚSZ Zrt. ügyfélszolgálatán kell igényelni a büntetés kiváltását.
Az autópálya matrica pótdíjazással, büntetésekkel kapcsolatban Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. az illetékes. Ügyfélszolgálati telefonszámuk: +36-36-587-500.
A pótdíjat a NÚSZ Zrt. szedi be, amelynek során az általa igénybevett közreműködő szervezet jogosult a pótdíj behajtásával kapcsolatban felmerülő igazolt költségét is érvényesíteni. Elektronikus, vagy helyszíni ellenőrzés alatt szabhatnak ki pótdíjat. A leggyakoribb az elektronikusan kiszabott pótdíj. Ekkor a pótdíjat a kézbesített fizetési felszólítás kézhezvételét követően bármelyik ügyfélszolgálati irodában, postai készpénz-átutalási megbízással („sárga csekk”), illetve banki úton lehet kifizetni (az ezekkel kapcsolatos részletes tudnivalókat a fizetési felszólítás és a hozzá csatolt tájékoztató). A fizetési határidőt - ami alapesetben 60 nap, a pótdíjfizetésre felszólító levél kézhezvételétől számítják.
Jogosulatlan úthasználat miatt a tulajdonosnak vagy üzembentartónak a gépjármű kategóriájának megfelelő pótdíjat kell fizetnie. A jogosulatlan úthasználat után fizetendő pótdíj és pótdíjkülönbözet mértéke az alábbiak szerint alakul 2024. január 1-től. Pótdíj bruttó mértéke (a jogosulatlan úthasználat után fizetendő pótdíj mértéke):
Díjkategória | Alap pótdíj (60 napon belüli fizetés esetén) | Emelt pótdíj (60 napon túli fizetés esetén) |
D1, D1M, D2, U | 21 830 Ft | 87 270 Ft |
Ha rendelkezünk érvényes autópálya matricával, ám az az irányadó díjkategóriánál alacsonyabb díjkategóriába tartozik, akkor pótdíjkülönbözetet kell fizetni. Ha a gépjárművünk az irányadó díjkategóriához képest nem alacsonyabb díjkategóriába tartozó, érvényes autópálya-matricával rendelkezik, úgy nem kell pótdíjat fizetni.
Megváltott díjkategória | Gépjárműre vagy szerelvényre irányadó díjkategória | Pótdíjkülönbözet összege 60 napon belüli fizetés esetén | Pótdíjkülönbözet összege 60 napon túli fizetés esetén |
D1, U | D2 | 10 990 Ft | 44 000 Ft |
Ha a D2 díjkategóriába tartozó vontató jármű és pótkocsija (U díjkategória) sem rendelkezik úthasználati jogosultsággal, akkor nem két, hanem csak egy pótdíjfizetési kötelezettség keletkezik, amelynek megfizetésére a vontató jármű üzembentartója vagy tulajdonosa kötelezhető. Abban az esetben is az üzembentartó vagy a tulajdonos köteles megfizetni a kirótt pótdíjat, ha a vontató jármű igen, a vontatmány viszont nem rendelkezik úthasználati jogosultsággal.
Reklamáció előtt érdemes a pótdíjazás adatait összevetni az autópálya-matrica vásárlás során kapott visszaigazolással, szelvénnyel. Az alábbi esetekben szabhatnak ki büntetést jogosulatlan úthasználat miatt:
Például egy 7 személynél több személy szállítására alkalmas személygépkocsira D1 kategóriás heti vagy havi jogosultságot vásároltunk D2 helyett.
A vásárlás során a rendszám elírásra került, így a vásárlási visszaigazoláson, vagy szelvényen szereplő rendszám nem egyezik a tényleges rendszámmal. Legfeljebb 3 karakter eltérésig – az úthasználati jogosultság érvényességi idejének kezdetétől számított 60 naptári napon belül, illetve a téves rendszám miatt kapott pótdíjfizetési felszólítás kézhezvételét követő 60 napon belül lehetőség van a NÚSZ Zrt. irodáiban a helyes rendszám rögzítésére, 1 470 Ft illeték megfizetése mellett. A “0” (nulla) és az “O”, valamint az “I” és “1” karakterek felcserélése esetén nem kell illetéket fizetni.
Ha a megvásárolt autópálya-matrica érvényességi ideje még nem kezdődött meg, vagy lejárt miközben díjköteles útszakaszt használtunk. A kapott büntetésen pontosan szerepel a pontos hely és időpont is - ezt mindenképpen ellenőrizzük.
A vásárlási visszaigazoláson, vagy szelvényen szereplő felségjel nem egyezik a jármű forgalmi rendszámán szereplő tényleges felségjellel.
Ha vármegyei matrica jogosultsággal rendelkezünk, az az adott vármegyére, valamint a határos vármegyék irányába eső első csomópontig érvényes. Hacsak nem rendelkezünk az adott időszakban heti vagy havi e-matricával is, akkor a meghatározott csomópontokon kívüli díjköteles úthálózat használata büntetést von maga után.
Jogosulatlan úthasználatért rendszámonként egy naptári napon belül legfeljebb egyszer büntetnek meg. Ha az érvényes e-matrica nélkül közlekedő jármű rövid terjedelmű úthasználata időben átnyúlt a naptári napon (vagyis az éjfél előtt megkezdett út éjfél után ért véget), de a jogosulatlan úthasználat első és utolsó észlelése között legfeljebb 60 perc telik el, csak egy pótdíj szabható ki.
Akkor igényelhető, ha abban a tudatban használtuk a fizetős útszakaszokat, hogy érvényes matricával rendelkezünk - és csak az első büntetés kézhezvételekor derül ki számunkra, hogy ez sajnos nem így van. Amennyiben kettőnél több büntetést kaptunk, (mint gépjármű tulajdonos, vagy üzembentartó) személyesen vagy írásban kérhetjük a büntetések maximalizálását- ekkor, ha kérelmünket pozitívan bírálják el, maximum két büntetést kell kifizetnünk.
A kérelem pozitív elbírálásának feltételei:
A NÚSZ Zrt. a külföldi felségjelű járművekre kirótt pótdíjak összegét külföldi partner irodái segítségével szedi be. Ezért a büntetési tétel mellett jelentős többletköltséggel kell számolni, melyet a külföldi irodák felszámolnak az ügyintézés során: adatlekérési, postai, kommunikációs, irodai ügyviteli, inkasszós és esetenként peres költségek. A külföldi felségjelű járművek pótdíjainak ügyintézésével kapcsolatban a tulajdonos vagy üzembentartó természetesen a NÚSZ Zrt. Call Center szolgálatát vagy ügyfélszolgálati irodáit is felkeresheti. Fontos tudni azonban, hogy ügyfeleik közvetlenül megfizetett pótdíjak esetében sem mentesülnek a közreműködés során felmerült költségek rendezése alól, amely költségek érvényesítésére a behajtásra szerződött gazdasági társaságok nyújthatnak be igényt.