Autópálya-matrica mentességek és kedvezmények 

Az autópálya-matrica megvásárlása alapvető feltétele a magyarországi díjköteles útszakaszok használatának. Azonban a jogszabályok lehetőséget biztosítanak bizonyos járműtípusok és helyzetek esetében mentesítésre vagy kedvezmények igénybevételére. Ezen az oldalon részletesen bemutatjuk, hogy kik jogosultak ezen előnyökre, és milyen feltételeknek kell megfelelniük. 

A magyarországi díjköteles útszakaszok használata során számos esetben mentesülhetünk az autópálya-matrica megvásárlása alól, vagy kedvezményeket vehetünk igénybe. Fontos, hogy mindig tájékozódjunk a jogosultsági feltételekről, és rendelkezzünk a szükséges dokumentumokkal, hogy elkerüljük a bírságokat. 

Kedvezmények - részleges díjmentesség 

Mozgáskorlátozottak és nagycsaládosok számára ugyanúgy kötelező autópálya-matricát vásárolni, azonban a következő kedvezményt kapják: D2 díjkategóriába tartozó személygépkocsijukkal D1 díjkategóriájú autópálya-matrica megváltásával használhatják a díjköteles úthálózatot. Ennek feltétele: 

  • Nagycsaládosok esetén: A D2 díjkategóriába tartozó személygépkocsi tulajdonosa vagy üzembentartója legalább 3 gyermek után családi pótlékban részesül. 

A nagycsaládosok számára a kedvezmény igénybevételének jogosultsága a nyilvántartásba vételt követő év január 31. napjáig érvényes, az e-matricák ITM rendeletben meghatározott érvényességi idővel (napi, heti-10 napos, havi, éves) használhatók fel. Vagyis a kedvezményes e-matrica vásárláshoz szükséges bejelentést évente meg kell újítani. 

  • Mozgáskorlátozottak esetén: A mozgáskorlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkező személy vagy annak egy háztartásban élő hozzátartozója. 

A mozgáskorlátozott igazolvánnyal rendelkezők esetében nincs szükség a bejelentés megújítására. Az ő esetükben a jogosultság a parkolási igazolvány visszavonásával, illetve a nyilvántartásból történő törléssel szűnik meg. 

Megjegyzés: A részleges díjmentesség kizárólag azon gépjárműre vonatkozik, amelyet az üzembentartó bejelentése alapján a közlekedési igazgatási hatóság nyilvántartásba vett, és kizárólag arra az időszakra, ameddig az a nyilvántartásban részleges mentességre jogosultként szerepel. A kedvezményt egy üzemben tartó egy időben csak egyetlen forgalmi rendszámra érvényesítheti. 

Fontos! Minden esetben csak a nyilvántartásba vételt követően válnak jogosulttá a kedvezményes autópálya-matrica vásárlására.  

Mi történik, ha a díjmentesség tényének határidőben történő bejelentése elmarad? 

Amennyiben a kedvezményt igénybe venni szándékozó autós nem tesz eleget előzetes bejelentési kötelezettségének, de a D2 kategóriába sorolt járművére D1 kategóriában megvásárolt e-matricával közlekedik a díjköteles úthálózaton, jogosulatlan úthasználatnak minősül, és pótdíjfizetési felszólítást vonhat maga után. 

  • A pótdíj megfizetése alóli mentesüléshez a díjmentes úthasználatra való jogosultság igazolásának bemutatására és az ITM rendelet szerinti 1470 Ft ügyintézési díj megfizetésére van szükség. 
  • Ennek határideje az első pótdíjfizetési felszólítás kézhezvételétől számított 90 nap. 

Díjmentesség - járművek esetén  

Bizonyos járművek teljes mértékben mentesülnek az autópálya-matrica vásárlásának kötelezettsége alól az ITM rendelet 2. § (1) bekezdése alapján

  • a Magyar Honvédség, az Országgyűlési Őrség és Magyarország rendvédelmi szervei által üzemben tartott gépjárművek után, 
  • a Magyarországon települt, Magyarországon szolgálatot teljesítő, vagy Magyarországon áthaladó külföldi fegyveres erők vagy nemzetközi katonai szervezetek által üzemben tartott gépjárművek után, 
  • a megkülönböztető jelzés használatára jogosult, Magyarországon kiadott forgalmi rendszámú gépjárművek után, függetlenül attól, hogy a megkülönböztető jelzést a díjköteles útszakaszon való haladás közben használják-e, 
  • a díjköteles útszakaszt kezelő társaság által üzemben tartott, kezelői feladatokat ellátó gépjárművek után, 
  • a közlekedési hatóság által üzemben tartott, közúti ellenőrzést végző gépjárművek után, 
  • a díjellenőrzést végző szervezetek által üzemben tartott, díjellenőrzést végző gépjárművek után, 
  • a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben elrendelt szállítási feladatok végrehajtásában részt vevő gépjárművek után, 
  • viszonosság alapján azon országok diplomáciai testületei által üzemben tartott gépjárművek után, amely országok a magyar diplomáciai testületek által üzemben tartott gépjárművek számára ugyanilyen mentességet biztosítanak 
  • a humanitárius segélyszállítmányokat szállító gépjárművek üzemeltetőinek, ezen feladatok ellátása során 
  • a katasztrófavédelemről szóló törvény értelmében meghatározott katasztrófa által okozott károk megelőzésében vagy elhárításában részt vevő gépjárművek üzemeltetőinek, ezen feladatok ellátása során, továbbá az önkéntes tűzoltó egyesületek, az önkormányzati és létesítményi tűzoltóságok, valamint az önkéntes vagy köteles polgári védelmi egységek tagjainak az elrendelt gyakorlat során igénybe vett gépjárművek után. 

Milyen feltételei vannak a díjmentességnek?  

A fentiekben meghatározott díjmentességre jogosultak kizárólag azokkal a gépjárműveikkel használhatják térítésmentesen a díjköteles útszakaszt, amelyek forgalmi rendszámát a jogosultság igazolásával előzetesen írásban vagy elektronikusan a közlekedési igazgatási hatóságnak bejelentették, és bejelentésük alapján a közlekedési igazgatási hatóság által nyilvántartásba vételre kerültek. A díjmentesség az adott gépjárműjármű tekintetében annak fennállásáig, de legkésőbb a bejelentést követő év január 31. napjáig tart, és azt minden évben meg kell újítani. 

Ez alól kivételt képeznek a megkülönböztető jelzés használatára jogosult, Magyarországon kiadott forgalmi rendszámú gépjárművek. Ezen járművek esetében a gépjármű utáni útdíjfizetési mentesség addig áll fenn, ameddig a gépjármű megkülönböztető jelzés használatára jogosult.  

Megjegyzés: A jogosultak a díjmentes járműveik körét érintő változásokat is kötelesek haladéktalanul bejelenteni. 

Mi történik, ha a díjmentesség tényének határidőben történő bejelentése elmarad? 

  • Pótdíjfizetési kötelezettség keletkezik.  
  • Kérhető a mentesség utólagos jóváhagyása a közlekedési igazgatási hatóság általi utólagos igazolással.  
  • A pótdíj megfizetése alóli mentesüléshez a díjmentes úthasználatra való jogosultság igazolásának bemutatására és az ITM rendelet szerinti 1470 Ft ügyintézési díj megfizetésére van szükség. 
  • Ennek határideje az első pótdíjfizetési felszólítás kézhezvételétől számított 90 nap.  

Díjmentesség - bekövetkezett közlekedési események hatására 

A közlekedés során előállhatnak olyan szituációk, amelyek esetében a fent említett járművön kívül más járművek is díjmentesen használhatják az autópályát vagy az autópálya egy szakaszát. Ezek a következő közlekedési események:  

  • Terelőút - Amennyiben a közút lezárásának vagy forgalma korlátozásának, elterelésének az időtartama alatt azon, az egyébként díjköteles útszakaszon történő úthasználat miatt terelőútként jelöltek ki, az autópálya-matricával nem rendelkező gépjárművek – a korlátozást vagy terelést elrendelő szerv ettől eltérő tájékoztatása hiányában – a terelőútként kijelölt díjköteles utat legfeljebb a díjköteles szakaszra hajtás kezdete és az azt követő első csomóponti lehajtó, e csomóponti lehajtó lezárása esetén az azt követő első, díjköteles szakaszon lévő le nem zárt csomóponti lehajtó közötti szakaszán használhatják díjmentesen. Amennyiben terelőút kijelölése nélkül, a forgalom irányítására jogszabály alapján jogosult szerv a közúti forgalmat díjköteles útszakaszra tereli, ezen intézkedés vonatkozásában kijelölt díjköteles útszakaszok autópálya-matrica hiányában is használhatók, ezért pótdíj nem szabható ki. 

 

  • Kárelhárítás, kármegelőzés - Nem kell úthasználati díjat fizetni a kárelhárítás vagy kármegelőzés időtartamára az abban részt vevő gépjárművek után, ha azok a kárelhárítást vagy kármegelőzést térítésmentesen végzik és a forgalmi rendszámuk a kárelhárítást megelőzően a közút kezelője vagy a NÚSZ részére bejelentésre került, vagy forgalmi rendszámukat és a kárelhárítás vagy kármegelőzés várható időtartamát a rendőrség általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerve a NÚSZ-nak és a közlekedési igazgatási hatóságnak a kárelhárítás megkezdését megelőzően vagy legkésőbb az azt követő második munkanapon bejelenti. 

 

  • Bűnügyi együttműködés - A határokat átlépő bűnözés megelőzésében és a szervezett bűnözés elleni harcban folytatott együttműködés érdekében létrejött nemzetközi szerződés alapján megvalósuló, a határon átnyúló tevékenységben részt vevő gépjármű a művelet időtartamára az egyezményben meghatározott szerv által kiállított igazolás alapján mentesül a pótdíj megfizetésének kötelezettsége alól. 

Hogyan lehet igénybe venni a mentességeket és kedvezményeket? 

Díjmentesség esetén: egy kérelem benyújtása szükséges bármely közlekedési igazgatási hatóságnál (járási hivatal, kormányablak), vagy néhány különleges esetben a Belügyminisztérium Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárságnál. 

Részleges díjmentesség (kedvezmény) esetén: egy kérelem benyújtása szükséges bármely közlekedési igazgatási hatóságnál (járási hivatal, kormányablak). 

A részleges díjmentesség bejelentésének módjával kapcsolatos bővebb információ a Belügyminisztérium oldalán érhető el.  

Gyakori kérdések 

Díjmentességre jogosult járművel rendelkezem. Mi a teendőm ennek igénybevételéhez?  

Amennyiben díjmentességre jogosult járművel rendelkezünk, díjmentesen használhatjuk a fizetős útszakaszokat, azonban kizárólag azokkal a gépjárműveinkkel, amelyek forgalmi rendszámát a jogosultság igazolásával előzetesen írásban vagy elektronikusan a közlekedési igazgatási hatóságnak bejelentettük, és a bejelentés alapján a közlekedési igazgatási hatóság által nyilvántartásba vételre kerültek. A díjmentesség az adott gépjárműjármű tekintetében annak fennállásáig, de legkésőbb a bejelentést követő év január 31. napjáig tart, és azt minden évben meg kell újítani. 

Ez alól kivételt képeznek a megkülönböztető jelzés használatára jogosult, Magyarországon kiadott forgalmi rendszámú gépjárművek. Ezen járművek esetében a gépjármű utáni útdíjfizetési mentesség addig áll fenn, ameddig a gépjármű megkülönböztető jelzés használatára jogosult. 

Mi történik, ha elmarad a díjmentesség bejelentése és matrica nélkül felhajtok az autópályára?  

Ha nem jelentjük be a díjmentességre való jogosultságunkat és autópálya-matrica nélkül hajtunk fel az autópályára, pótdíjat kell fizetnünk. A pótdíj megfizetése alóli mentesüléshez a díjmentes úthasználatra való jogosultság igazolásának bemutatására és 1470 Ft ügyintézési díj megfizetésére van szükség. Ennek határideje az első pótdíjfizetési felszólítás kézhezvételétől számított 90 nap. 

Mi történik, ha a kijelölt terelőút fizetős útszakaszon van? Ekkor is szükséges autópálya-matricát vásárolnom?  

Amennyiben a közút lezárásának vagy forgalma korlátozásának, elterelésének az időtartama alatt díjköteles útszakaszt terelőútként jelöltek ki, – a korlátozást vagy terelést elrendelő szerv ettől eltérő tájékoztatása hiányában – a terelőútként kijelölt díjköteles utat legfeljebb a díjköteles szakaszra hajtás kezdete és az azt követő első csomóponti lehajtó, e csomóponti lehajtó lezárása esetén az azt követő első, díjköteles szakaszon lévő le nem zárt csomóponti lehajtó közötti szakaszán díjmentesen használhatjuk. 

Mit kell tennem, ha a rendőri forgalomirányítás díjköteles útszakaszra terel?  

Amennyiben terelőút kijelölése nélkül, a forgalom irányítására jogszabály alapján jogosult szerv a közúti forgalmat díjköteles útszakaszra tereli, ezen intézkedés vonatkozásában kijelölt díjköteles útszakaszok autópálya-matrica hiányában is használhatók, ezért pótdíj nem szabható ki. 

Nagycsaládos vagyok. Jogosult vagyok kedvezményes autópálya-matricára?  

A nagycsaládosok számára ugyanúgy kötelező autópálya-matricát vásárolni, azonban a D2 díjkategóriába tartozó személygépkocsijukkal D1 díjkategóriájú autópálya-matrica megváltásával használhatják a díjköteles úthálózatot. 

Milyen feltételei vannak a nagycsaládos autópálya-matrica kedvezmény igénybevételének?  

Az egyik feltétel, hogy a D2 díjkategóriába tartozó személygépkocsi tulajdonosa vagy üzembentartója legalább 3 gyermek után családi pótlékban részesül. A másik feltétel pedig egy kérelem benyújtása és annak elfogadása. Csak a nyilvántartásba vétel után jogosultak a kedvezményre.  

Mikortól és meddig érvényes a nagycsaládos kedvezmény?  

A nagycsaládos kedvezmény a nyilvántartásba vételtől, és az azt követő év január 31-ig érvényes. A kedvezményes e-matrica vásárláshoz szükséges bejelentést évente meg kell újítani. 

Hogyan tudom igénybe venni a nagycsaládos autópálya-matrica kedvezményt?  

A kedvezmény igénybevételéhez egy kérelem benyújtása szükséges bármely közlekedési igazgatási hatóságnál (járási hivatal, kormányablak). 

Mozgáskorlátozott vagyok. Jogosult vagyok kedvezményes autópálya-matricára? 

A mozgáskorlátozottak számára ugyanúgy kötelező autópálya-matricát vásárolni, azonban a D2 díjkategóriába tartozó személygépkocsijukkal D1 díjkategóriájú autópálya-matrica megváltásával használhatják a díjköteles úthálózatot. 

Milyen feltételei vannak a mozgáskorlátozott autópálya-matrica kedvezmény igénybevételének? 

Az egyik feltétel, hogy a mozgáskorlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkező személy vagy annak egy háztartásban élő hozzátartozója. A másik feltétel pedig egy kérelem benyújtása és annak elfogadása. Csak a nyilvántartásba vétel után jogosultak a kedvezményre. 

Mikortól és meddig érvényes a mozgáskorlátozott kedvezmény? 

A kedvezmény a nyilvántartásba vétel napjától érvényes. A mozgáskorlátozott igazolvánnyal rendelkezők esetében nincs szükség a bejelentés megújítására, így a jogosultság a parkolási igazolvány visszavonásával, illetve a nyilvántartásból történő törléssel szűnik meg. 

Hogyan tudom igénybe venni a mozgáskorlátozott autópálya-matrica kedvezményt? 

A kedvezmény igénybevételéhez egy kérelem benyújtása szükséges bármely közlekedési igazgatási hatóságnál (járási hivatal, kormányablak). 

Mi történik, ha elmarad a részleges díjmentesség (kedvezmény) bejelentése és D1-es matricával, D2 kategóriába tartozó járművel hajtok fel az autópályára? 

Amennyiben teszünk eleget előzetes bejelentési kötelezettségünknek, de a D2 kategóriába sorolt járműre D1 kategóriában megvásárolt e-matricával hajtunk fel az autópályára, jogosulatlan úthasználatnak minősül, és pótdíjfizetési felszólítást vonhat maga után. A pótdíj megfizetése alóli mentesüléshez a díjmentes úthasználatra való jogosultság igazolásának bemutatására és az ITM rendelet szerinti 1470 Ft ügyintézési díj megfizetésére van szükség. Ennek határideje az első pótdíjfizetési felszólítás kézhezvételétől számított 90 nap. 

Autópálya
autopalyamatrica.hu 2024
Kövess minket: Voxpay facebook Voxpay instagram Voxpay tik-tok